Zupa rybna

Halaszle, ucha albo polska zupa rybna – za każdym razem inna, zawsze pyszna

Zupy z ryby nie są w Polsce zbyt popularnymi potrawami, za wyjątkiem nadbałtyckich rejonów kraju. Nietrudno się domyśleć, że zupę tę do perfekcji opanowały kraje nadmorskie, utrzymujące się z rybołówstwa. Podróż kulinarna po rybnych zupach świata może być niezwykle intrygująca ze względu na ogromne zróżnicowanie smaków wydawałoby się podobnego, podstawowego składnika.

Zupa rybna na wszystkich morzach i oceanach świata

Morze Północne

Norwegowie zajadają się “biedną zupą”, wspaniale rozgrzewającą w mroźne dnie. Podobno zupę tę obowiązkowo spożywali, spożywają i będą zawsze spożywać norwescy rybacy na kutrach, poławiający dorsze na zimnych wodach Morza Północnego.

Skład jest prosty: dorsz lub łosoś (czyli ryby Morza Północnego), cebula, czosnek, masło i ziemniaki. Odrobina soli. Wszystko oprócz ryb się podsmaża, dusi, dodaje rybę i wodę i gotuje. Zupa niezwykle rozgrzewa.

Bałtyk

Najpyszniejszą zupę rybną w Polsce gotują oczywiście Kaszubi. Również, podobnie jak Norwegowie z dorsza lub łososia, lecz na wywarze z warzyw i z dodatkiem wonniejszych przypraw-ziela angielskiego i liścia laurowego.

Tajska zupa z ryb

Zupełnie inne smaki znajdzie się na wyspiarskich wyspach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Do białej ryby dodawane są krewetki, mleko kokosowe i curry i orzeźwiająca limonka.

Zupy z tryb słodkowodnych

Rosyjska Ucha

To kolejna zupa z ryb słodkowodnych. Podobno ta zupa ma właściwości lecznicze, jak rosół i jest w niej zaklęta rosyjska dusza. Prawdziwa ucha musi być ugotowana z kilku gatunków ryb słodkowodnych – lin, sandacz, szczupak. Dodaje się do niej włoszczyznę, ziemniaki, cebulę, ziele angielskie i liść laurowy, a także cytrynę. Musi być posypana koperkiem. Tajemnica prozdrowotności tej zupy kryje się zapewne w dużej ilości warzyw, cebuli i cytryny.

Najsmaczniejsza na świecie zupa rybna pochodzi z Europy

Podobno najlepsza zupa rybna nie pochodzi z nadmorskiego kraju, lecz z samego środka europejskiego kontynentu. Halaszle – najsmaczniejsza zupa z ryby pochodzi z Węgier. Narodowa potrawa Madziarów jest gęsta, sycąca, z dodatkiem pomidorów oraz papryki, oczywiście bardzo ostrej. Ryba wyjątkowo jest słodkowodna. Może być rzeczna, wszak Budapeszt leży nad Dunajem, lecz z powodzeniem halaszle gotuje się z karpia. Mimo, że Węgry nie są dużym krajem, to jednak każdy z regionów tego kraju szczyci się własną odmianą zupy rybnej, uznając, ze tylko tam jest najoryginalniejsza. Z Madziarem lepiej nie wdawać się w dyskusję o wyższości innych zup rybnych nad halaszle.

Od tej zupy warto rozpocząć podróż po świecie smaków rybnych zup.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com